czwartek, 19 kwietnia 2012

Zdrowe odżywianie - łatwiejsze niż myślisz

Większości ludziom zdrowie odżywianie kojarzy się z radykalną zmianą sposobu jedzenia, wiążącą się przede wszystkim z trzema negatywnymi aspektami:
  • dramatycznym wzrostem wydatków na wyszukane produkty;
  • ponad przeciętnymi umiejętnościami kulinarnymi;
  • koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu na przygotowywanie posiłków;
W artykule tym chciałabym Ci udowodnić, że zdrowe odżywianie wcale nie wymaga nie wiadomo jakich umiejętności kulinarnych, ani tym bardziej nie zajmuje dużo czasu. Co więcej postaram się pokazać, że koszty żywności spełniającej kryteria zdrowej wcale nie muszą być wysokie – wręcz przeciwnie, umiejętne dobieranie produktów umożliwi tworzenie nowych i niedrogich posiłków.
  •   Zdrowe odżywianie jest tanie!

Wymieńmy produkty, które są zalecane w prawidłowej diecie: pełnoziarniste pieczywo, makarony z pełnoziarnistej mąki, ryż brązowy, wszelkie kasze, drób i ryby, warzywa i owoce, orzechy i owoce suszone, oleje roślinne, chude mleko i nabiał, chude wędliny.
A teraz zastanówmy się, które z wyżej wymienionych produktów są stosunkowo drogie: ryby, orzechy i niektóre suszone owoce.

Natomiast teraz przejdźmy do produktów, które również cechują się wysoką ceną, lecz nie dostarczają nam składników odżywczych, wpływających pozytywnie na zdrowie, aczkolwiek z przyjemnością po nie sięgamy bo zwyczajnie nam smakują: słodycze i mięso wołowe czy wieprzowe.

Często wolimy kupić coś słodkiego, zamiast orzechów, które mogą stanowić świetną przekąskę zastępującą słodycze (do tego orzechy można wykorzystać jako dodatek do wielu smakowitych potraw i deserów). Jednak gdybyśmy porównali cenę obu produktów okazało by się, że ulubione ciasteczka również są drogie, ponieważ jest ich mniej, a poza tym często pochłaniamy je naraz – zwykle na drugi dzień kupujemy drugą paczkę. W efekcie płacimy sporą sumę za produkt, zawierający ogromną ilość cukrów prostych i izomerów trans, pochodzących z utwardzonych tłuszczów roślinnych. Nie wiem jak Ty ale ja wolę kupić paczkę orzechów włoskich i mieć świadomość, że wydałam pieniądze na produkt, który pozytywnie wpływa na mój organizm.  

To samo dotyczy mięsa. Zamiast narzekać na cenę ryb i wykorzystywać to jako argument przeciwko ich spożyciu można wprowadzić je do diety zmniejszając ilość spożywanej wieprzowiny. Na przykład, zamiast dwóch porcji na tydzień schabu wieprzowego wprowadzić jedną porcję ryby. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na organizm, ponieważ eliminując duże źródło nasyconych kwasów tłuszczowych wprowadzamy jednocześnie produkt, zawierający niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3.

  • Zdrowe odżywianie jest proste!

 Nie wiedzieć czemu krąży obecnie mit, dotyczący trudności w przygotowywaniu „dietetycznych” posiłków. Być może wynika to z tego, że bardzo często osoby gotujące w telewizyjnych programach kulinarnych używają wyszukanych produktów, o których przeciętny człowiek w życiu nie słyszał. Do tego zachwalają ich właściwości zdrowotne, jakoby tylko i wyłącznie ten produkt zawierał dany składnik. W ten sposób może powstawać w naszych głowach błędny obraz na temat zdrowego odżywiania.

Nic bardziej mylnego. Racjonalne jedzenie nie wymaga nie wiadomo jakich egzotycznych produktów. Wręcz przeciwnie! – powinno się opierać na jak najbardziej naturalnej i organicznej żywności – idealnie by było gdyby warzywa pochodziły z własnego przydomowego ogródka, a owoce z własnego sadu.

Oczywiście dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona, jednak taki cel można spokojnie osiągnąć, wykorzystując produkty dostępne w sklepach. Również przygotowywanie zdrowych potraw nie wymaga wiele czasu – bo ileż może zając przygotowanie świeżej surówki z warzyw i owoców, czy też ugotowanie makaronu lub kaszy i upieczenie do tego ryby bądź piersi z kurczaka. Nie ma tu absolutnie żadnej filozofii. Śmie nawet stwierdzić, że tradycyjne polskie, tłuste i ciężkostrawne potrawy (np. bigos, flaki czy pierogi) wymagają dużo więcej czasu i umiejętności do przygotowania.

  •   Zdrowe odżywianie jest smaczne!

Posiłki przygotowywane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania wcale nie muszą być jałowe i bez smaku. Nie bójmy się używać świeżych bądź suszonych ziół i przypraw. Oczywiście nie mówię tu o wykorzystywaniu popularnych kostek rosołowych czy przypraw typu jarzynka – potrawa może i dobrze smakuje, jednak miejmy świadomość, że doprawiliśmy ją przede wszystkim „chemią”.

Stąd też należy postawić na zioła i przyprawy – dobrym rozwiązaniem jest stworzenie we własnej kuchni małego ogródka – wspaniale jest mieć zawsze pod ręką świeżą bazylię czy miętę. Warto również poeksperymentować – na pewno odkryjemy nowe, lepsze smaki, do których będziemy chcieli częściej wracać. Gotowanie dla każdego może stać się przyjemnością i zabawą – myślę, że warto do tego dążyć i wymyślać nowe, zdrowe potrawy ;)